שמן זית משק הילמן להורדת רמת הכולסטרול

פורסם ע"י avia 25/02/2018 0 תגובות בריאות ותרופות סבתא,

הורדת כולסטרול עם שמן זית

שמן זית כתית מעולה להורדת רמת הכולסטרול

 בהתבוננות שטחית ראשונית, נדמה כי שמן זית עלול לגרום לעלייה ברמת הכולסטרול בדם, אך מאמר זה מדגים כיצד שימוש בשמן זית עשוי להוביל להורדת רמות הכולסטרול "רע" ולהעלאת רמות הכולסטרול "הטוב". אלא שתחילה יש להבין מהו כולסטרול.

מהו כולסטרול טוב או רע? כיצד מושפעת בריאותכם אם אתם סובלים מרמות גבוהות של כולסטרול? האם שמן זית כתית מעולה הוא אמצעי המסייע בהפחתת כולסטרול? האם הוא טוב יותר מאשר סוגי שמנים אחרים? אילו הרגלי חיים יש לשנות על מנת להשיג רמה נכונה של כולסטרול? מאמר זה עונה על כל השאלות.

מהו כולסטרול?

כולסטרול הוא שינוי במאזן השומנים בדם. שומנים צריכים להיות נוכחים בתזונה היומית, אך בכמות הנכונה. כשהשומנים קיימים בדם ברמות חריגות, הם עלולים להצטבר על דפנות העורקים ולגרום למחלות לב וכלי דם.

יש להבדיל בין כולסטרול רע (LPL) לבין כולסטרול טוב (HDL) והשפעתו על השומנים המצטברים בדפנות העורקים. רמות גבוהות של כולסטרול, בשיעור של 240 או יותר, עלולות להוביל למחלות כגון טרשת עורקים, מחלות לב, אנגינה, או שבץ.

למה שמן זית כתית מעולה מסייע במאבק נגד הכולסטרול?

התשובה לשאלה זו פשוטה - שמן זית כתית עשיר בשומנים חד בלתי רוויים. אלו הם שומנים המגדילים את כמויות הכולסטרול הטוב ומפחיתים את כמויות הכולסטרול הרע. לעומת שמן זית כתית, קיימים סוגי מזונות אחרים המלאים בשמנים רוויים, והאחראים בחלקם לעלייה ברמות הכולסטרול.

מזונות אלו כוללים, בין היתר, מוצרי חלב ובשר. ניתן לאכול אותם, אך חשוב להקפיד על מתינות כדי שלא להגדיל את רמות הכולסטרול הרע.

האם שמן זית כתית טוב יותר מאשר שמנים אחרים?

התשובה לשאלה זו חייבת להיות כן, בהחלט. רטבים לסלטים או בישול תוך שימוש בשמן זית כתית מעולה, מועילים הרבה יותר לבריאות, מכיוון שהשמן מכיל רמה גבוהה הרבה יותר של שומנים חד בלתי רוויים, בהשוואה לשמנים אחרים כגון שמן חמניות, שמן קוקוס, או שמן דקלים. שמנים אלו מכילים רמה גבוהה ביותר של שומנים רוויים ולכן מזיקים ביותר לבריאות.

כשמדברים על שמן זית כתית מעולה, מדברים על התמצית האמיתית של הזית. זהו מוצר בריא ביותר, שאינו מהול, המכיל אחוזים גבוהים של פוליפנולים, תרכובות חזקות ביותר הלוקחות חלק בתהליך האנטי אייג'ינג והיעילות בהדיפת מחלות רבות כגון סרטן, מחלות לב וכלי דם, ומחלות ניווניות.

שמן זית כתית מעולה הוא מוצר טבעי שאינו מהול בשמנים אחרים. הוא מיוצר מהזית תמיד ברגע המושלם של הבשלות שלו, תוך שימוש בטכנולוגיה המודרנית ביותר.

הקשר בין שמן זית  כתית ובין רמות בריאות של כולסטרול

צריכה יומית של שמן זית כתית מעולה מובילה לירידה ברמות הכולסטרול הרע, ללא השפעה זהה על רמות הכולסטרול הטוב. הוא מעביר את הרמות העודפות של הכולסטרול מהעורקים אל הכבד, הדואג לסילוקו מהגוף.

כשרוכשים בקבוק הנושא תווית של "שמן זית" בלבד, יש להבין שזהו שמן מזוקק שבמקרים רבים מכיל טעם מוסף של שמן זית כתית. אך יש להבין ששמן זה מאבד את כל התכונות המועילות של שמן זית כתית טהור, והבדל זה הופך להיות אפילו ברור יותר כאשר רוכשים סוגים אחרים של שמנים צמחיים.

האופן שבו שמן זית מפחית את רמות הכולסטרול בדם

באזור הים התיכון שמן זית זכה לפופולריות במשך שנים רבות, והיום הוא נבחן מחדש גם בארצות הברית. התדירות הנמוכה של מחלות לב בקרב החיים במדינות הים התיכון, למרות סגנונות החיים הזהות לסגנונות החיים באומות מתועשות יותר, גרמה למדענים לבחון מקרוב את התזונה הים תיכונית.

תזונה זו כוללת מאכלים המתאפיינים ברמה נמוכה יותר של שומן רווי בהשוואה לתזונה אמריקאית אופיינית. ההבדל המובהק בין התזונה הים תיכונית לבין התזונה האמריקאית הוא כמות השומן החד הבלתי רווי בתזונה הים תיכונית.

יתרונות בריאותיים של שמן זית כתית בתזונה ים תיכונית

השימוש הנרחב בשמן זית בחלק זה של העולם מהווה מקור לרמה גבוהה של שומן חד בלתי רווי בתזונה. שמן זית עשיר בחומצה אולאית, חומצת השומן הנפוצה ביותר בתזונה. מחקרים רבים מצביעים על העובדה שלפיה שומן חד בלתי רווי יעיל כמו שומן רב בלתי רווי בהורדת הכולסטרול בדם ובהורדת רמות הכולסטרול הרע.

בנוסף על כך, שומן חד בלתי רווי אינו מוריד את רמת הכולסטרול הטוב ואינו מגביר את רמות הטריגליצרידים, בניגוד לשומן רב בלתי רווי, אשר במנות גבוהות, עלול להוריד את רמות הכולסטרול הטוב.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי מתיר ליצרני שמן זין לטעון ש"ראיות מדעיות מעידות על כך שאכילת שתי כפות שמן זית ביום עשויה להפחית את הסיכון למחלת לב כלילית בשל השומן החד הבלתי רווי בשמן זית".

שמן זית כתית מקושר לרמות נמוכות של כולסטרול ולרמות גבוהות של סוכר בדם לאחר הארוחות

התזונה הים תיכונית ידועה בהשפעותיה המועילות לבריאות, החל בהורדת הסיכון למחלות עורקים, וכלה בהפחתת בעיות שינה ובהארכת תוחלת החיים.

כיום, בהתאם למחקר קטן חדש שנערך באוניברסיטת סאפיאנזה ברומא, מדענים הוכיחו ששמן זית כתית, המהווה חלק מהתזונה הים תיכונית, משפיע על רמות הכולסטרול והסוכר בדם לאחר הארוחות, בהשוואה לסוגי שמנים אחרים.

תזונה ים תיכונית מדגישה את חשיבות אכילתם של דגנים מלאים, ירקות, דגים, פירות, מוצרי חלב דלי שומן, אגוזים, קטניות, ושמן זית כתית מעולה, המיוצר פשוט באמצעות סחיטת הזיתים. מחקרים קודמים הראו כי שמן זית כתית מעולה עשוי לסייע בהגנה מפני מחלות לב וכלי דם, אך לא ניתן הסבר מספק להשפעה זו.

הראיה המדעית שהייתה חסרה עד כה

על מנת לקבוע מדוע לשמן זית יש השפעה חיובית על בריאות הלב ועל בריאות כלי הדם, החוקרים העריכו את השפעות הוספת שתי כפות שמן זית כתית או עשרה גרם שמן זית לארוחת צהריים המורכבת מתפריט ים תיכוני סטנדרטי. המחקר נערך בקרב 25 משתתפים שאינם חולי סוכרת.

בשלב הראשון של המחקר, המשתתפים חולקו באקראיות לקבוצות שאכלו את הארוחה עם או ללא תוספת שמן זית כתית. חודש לאחר מכן, המשתתפים הוקצו באופן אקראי לקבוצות שאכלו את הארוחה עם  תוספת שמן זית כתית מעולה, או תוספת שמן תירס.

לא מתווכחים עם מספרים

בדיקות דם שנלקחו שעתיים לפני הארוחות ושעתיים לאחריהן הוכיחו שרמות הסוכר בדם היו נמוכות הרבה יותר לאחר הארוחה שכללה שמן זית כתית מעולה, בהשוואה לארוחה שכללה שמן תירס, או ארוחה ללא תוספת שמן. רמות נמוכות יותר של כולסטרול "רע" נמצאו גם לאחר הארוחה שנוסף לה שמן זית כתית מעולה, לעומת הארוחות שנוסף להן שמן תירס, או לאחר ארוחה ללא שמנים כלל.

אף על פי שמדובר במחקר בסדר גודל קטן, החוקרים מציינים כי זוהי אחת הראיות הראשונות לקשר שבין רמות כולסטרול ובין רמות סוכרים נמוכות יותר בדם לאחר הארוחות. יתרונות אלו מושגים בתזונה ים תיכונית המכילה שמן זית כתית מעולה.

מנהלי המחקר מסבירים שהורדת רמות הסוכר והכולסטרול לאחר הארוחה עשויה להועיל בהקטנת ההשפעות השליליות של גלוקוז ושל כולסטרול על מערכת הלב וכלי הדם. אנשים המעוניינים לשלב את שמן הזית בתזונה, צריכים להשתמש בשמן זית כתית מעולה במקום בשמנים אחרים, וההנחה היא שיש לכלול אותו כמקור לאנרגיה בהקשר של תזונה מאוזנת.

מומלץ לקרא בהמשך למאמר זה הרחבה בנושא שמן זית ובריאות 

 

השארת תגובה